Zastanawiałem się nad jakimś ciekawym „spodem” pod imprezowe przekąski. Z jednej strony powinny być neutralne, bo są tylko formą, która niesie ten właściwy smak, a po drugie na tyle smaczne by z ochotą sięgać po więcej. Jakiś czas temu pisałem o krakersach z anchoves i parmezanu. W tym przypadku można właściwie z przyjemnością schrupać same krakersy. Jeśli chodzi o ptysie, uwodzą one aksamitną strukturą. Kojarzą mi się z dzieciństwem. Teraz zyskały dla mnie nowe, jeszcze ciekawsze zastosowanie. Otóż świetnie sprawdzają się jako wytrawne spody pod przekąski z rybami czy kawiorem.
Spróbujcie sami, jak rozpływają się w ustach. W połączeniu z kozim serem i wędzonym łososiem (także z łososiem typu Gravlax), będą idealnym daniem do szampana by świętować wyjątkowe okazje.
Przepis: Ptysie z puszystym kozim serem i łososiem (ok. 25 sztuk).
Składniki:
Ptysie
- Mąka pszenna: 140 gram
- Woda: 250 ml
- Masło: 120 gram
- Jajka: 4 sztuki
- Sól: ½ łyżeczki
Nadzienie
- Ser kozi, twarogowy: 200 gram
- Śmietana kremówka: 100 ml
- Sól, pieprz
- Łosoś wędzony lub kawior
- Koperek
Wykonanie:
0. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
1. W garnku zagotuj wodę i rozpuść w niej masło. Dodaj sól. Wyłącz grzanie i wsyp mąkę. Mieszaj energicznie, aby uzyskać jednolite ciasto.
2. Przełóż ciasto do miski (jeszcze gorące). Wbijaj po kolei po jednym jajku i mieszaj energicznie by uzyskać gładkie ciasto. Jajka sprawią, że ciasto stwardnieje. Upewnij się, że wszystkie składniki są dobrze połączone.
3. Wyłóż blachę do pieczenia sylikonowym papierem do pieczenia. Wykorzystując rękaw cukierniczy uformuj ptysie. Najlepiej jeśli będą miały kształt zbliżony do płaskiego walca a nie stożka.
4. Piecz w piekarniku (góra i dół) przez ok. 25 minut. Po wyciągnięciu z pieca ponakłuwaj ptysie i przenieś na kratkę do ostudzenia.
5. Przełóż kozi twaróg do miski, dodaj sól i pieprz do smaku i przemieszaj łyżką by osiągnąć gładką masę. W innym naczyniu ubij śmietanę i dodaj do sera. Przemieszaj wszystko widelcem by uzyskać puszystą masę.
6. Odkrój górę ptysia i nałóż łyżką nadzienie. Na górze połóż łososia (lub kawior) i ozdób koperkiem. Smacznego!
Autorem tekstu jest Tomek Czajkowski z bloga Magiczny Składnik.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /wp-includes/formatting.php on line 3785
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /wp-includes/formatting.php on line 3785
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /wp-includes/formatting.php on line 3785
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /wp-includes/formatting.php on line 3785